Szkoła letnia fundacji Kavli

W dniach 10.07 – 18.08, odbyły się warsztaty pt. “Kavli Summer Program in astrophysics, 2017″,  które zgromadziły ponad 60 astrofizyków z całego świata.  Tegoroczna szkoła była zorganizowana przez instytut Nielsa Bohra oraz Dark Cosmology Center w Kopenhadze w Danii. Program naukowy szkoły był skupiony wokół tematyki astrofizycznych konsekwencji odkrycia podwójnych czarnych dziur, które zostało dokonane przez detektor fal grawitacyjnych LIGO.

Agnieszka Janiuk uczestniczyła w programie jako opiekun naukowy jednego z projektów realizowanych przez studentów.  Tematem naszego projektu była akrecja materii z małym momentem pędu na czarną dziurę, która mogłaby zostać wykryta przez LIGO.  Projekt realizuje doktorantka z Uniwersytetu Klifornijskiego w Santa Cruz, pani Ariadna Murguia. Pozostałymi uczestnikami badań są ponadto prof. Ilya Mandel (U. Birmingham), prof. Enrico Ramirez-Ruiz (UCSC) oraz dr Aldo Batta (UCSC).

Strona internetowa tegorocznego programu astrofizycznego fundacji Kavli znajduje się tutaj.