Witamy na stronie projektu "Ciąg główny kwazarów".

Celem projektu było znalezienie jednego kluczowego parametru który określałby większość licznych własności kwazarów. Projekt zakończył się w 2018 roku szeregiem publikacji. Nie znaleźliśmy jednego parametru. Okazało się, że nie tylko względna jasność jest ważna, ale także kąt widzenia i zawartość pierwiastków cięższych niż wodór. Rola pierwszego parametru jest jednak dominująca, a zawartość pierwiastków cięższych rośnie ze względną jasnością obiektów. Tak powstał nowy problem, którego w tym projekcie już nie rozwiążemy...

Nowości

2018-09-07 - Konferencja w Sankt Petersburgu

Konferencja bardzo ciekawa (więcej szczegółów tutaj), szkoda, że nie mogłam uczestniczyć w całości. Sporo wykładów na temat różnych aspektów pola magnetycznego.


2017-10-14 - Spotkanie robocze COST w Bułgarii

(blisko Warny - miłe miejsce nad Morzem Czarnym); spotkanie robocze COST poświęcone było dyskusji nad książką o astro-geo-statystyce.


2017-09-26

Aloc Gupta i jego student przyjechali z wizytą na dwa dni. Aloc powiedział seminarium, i dyskutowaliśmy problemy zmienności.


2017-09-22 - Konferencja "Astrofizyka cząstek" w Krakowie

KRAC organizuje te spotkania co dwa lata, aby wesprzeć współpracę fizyków i astronomów. Z naszej grupy Justyna pojechała na te konferencję.


2017-09-14 - Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

Tym razem w Zielonej Górze. W programie sympatyczna wycieczka do winnicy. Ja wywiesiłam dwa plakaty, ale Swayam i Conor powiedzieli wykłady.


2017-08-09 - Konferencja o "X-ray spectroscopy" w Warszawie

Nie pracuję już wiele w tej dziedzinie, ale dobrze jest utrzymać z nią jakiś kontakt.


2017-07-16 - spotkanie robocze w SESTO

W ostatnim tygodniu uczestniczyłam w spotkaniu ""From the Dolomites to the event horizon: sledging down the black hole potential well". Mój wykład był o kwazarach w kosmologii.


2017-06-30 - spotkanie COST Action BigData SkyEarth

także w Pradze, tylko jeden dzień. Są plany wspólnego napisania książki...


2017-06-30 - konferencja EWASS w Pradze

Wielka jak zwykle, ponad 1000 osób. Ja miałam wykład w czasie sesji organizowanej przez Michala Dovciaka.


2017-06-09 - konferencja SALT w Kazimierzu

Justyna wzięła w niej udział, prezentując tam nasze wyniki monitorowania kwazarów przy pomocy teleskopu SALT.


2017-04-24 - seminarium we Wrocławiu

Instytut Astronomii jest bardzo ładnie położony. Miałam wykład, była bardzo o żywiona dyskusja.


2017-04-07 - konferencja w Padwie

Dokładnie w naszej dziedzinie ("Quasars at all cosmic epochs"), sporo nas uczestniczyło (ja, Conor, Swayam i Justyna). W sumie duzy sukces naszej grupy. Ja i Conor mieliśmy wykłady, Swayam otrzymał nagrodę za najlepszy plakat, i w nagrodę także wygłosił referat.


2017-03-14 - Asia Kuraszkiewicz przyjeżdża z USA

Asia, nasz współpracownik z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics będzie nam pomagać w wyborze kwazarów do modelowania. Zostanie w Warszawie przez dwa tygodnie.


2017-03-09 - obserwacje w La Silla zakończone

To było duże przeżycie, ale obserwacje udało się wykonać zgodnie z planem, było trochę chmur, ale trzymały się blisko horyzontu i nie przeszkadzały w obserwacjach. 100 procent sukcesu!


2017-03-01 - grupa badawcza powiększa się

Nadal zbieramy dane z teleskopu SALT. Zatem nasze regularne współpracownice Magda Krupa i Agnieszka Świętoń formalnie dołączyły do zespołu. Także Justyna Średzińska jest znów w zespole!


2017-02-27 - obserwacje w La Silla zaczynają się za dwa dni

Przyjechałam już do Chile, do obserwatorium La Silla z zadaniem przeprowadzenia drugiej części obserwacji, tym razem w "visitors mode'. Obserwacje będą wykonane przy pomocy teleskopu NTT (New Technology Telescope). Teleskop jest wyjątkowy, nie ma klasycznej okrągłej kopuły, ale ma lustro ma średnicę 3.6 m, teleskop był zbudowany w roku 1989. Nowe technologie na nim testowane zostały potem wykorzystane przy budowie VLT. Nasze obaerwacje zaczynają się za dwa dni, ale trzeba się do nich jeszcze przygotować.


2016-02 - zbieranie danych przez VLT zakończone

Nasze obserwacje VLT są wykonywane w 'service mode'. Jeden z obiektów już był obserwowany w październiku zeszłego roku, dwa następne teraz. Możemy już pobrać dane i rozpocząć redukcję danych. Mamy priorytet przez rok. Po tym czasie dane staną się publiczne - każdy będzie mógł je pobrać, opracować i opublikować. Musimy się pospieszyć.


2016-02-21 - informacja nr 1

Treść informacji nr jeden wraz z odnośnikiem.


2016-02-21 - informacja nr 1

Treść informacji nr jeden wraz z odnośnikiem.