Szanowni Państwo. W związku z panującą w Polsce epidemią koronawirusa CFT PAN działa w ograniczonym zakresie. W szczególności do odwołania sekretariat i księgowość CFT PAN pracują zdalnie. Prosimy o kontakt tylko drogą elektroniczną. Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy.

Medal im. Włodzimierza Zonna dla prof. Lecha Mankiewicza.

Treść

Podczas uroczystej inauguracji XXXV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) w Gdańsku został przyznany Medal im. Włodzimierza Zonna. Laureatem nagrody za wybitne zasługi w popularyzacji wiedzy o Wszechświecie został prof. Lech Mankiewicz, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i koordynator programu Hands-On Universe w Polsce.

Medalem im. Włodzimierza Zonna, wybitnego astronoma, który nie tylko jako prezes PTA angażował się w popularyzację astronomii, Towarzystwo wyróżnia naukowców, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do szerzenia wiedzy o Wszechświecie. Laureatami przyznawanej od 1983 roku nagrody są między innymi ks. prof. Michał Heller, dr Krzysztof Ziołkowski, prof. Jarosław Włodarczyk, dr Henryk Brancewicz, prof. Robert Głębocki (pośmiertnie) czy prof. Andrzej Woszczyk.

Tegoroczny laureat nagrody, prof. Lech Mankiewicz w Polsce i na świecie jest znany ze swojego często bezkompromisowego i niezwykle interdyscyplinarnego podejścia do popularyzacji nie tylko astronomii, ale także wielu innych dziedzin nauki.

Podczas wystąpienia po odebraniu nagrody prof. Mankiewicz podkreślił, że internet, to narzędzie, które kreuje nowe możliwości dla popularyzacji nauki i dydaktyki oraz przypomniał kilka najważniejszych sukcesów programu Hands-On Universe, który koordynuje w Polsce - stworzenie społeczności nauczycieli wokół serwisu internetowego i kanału YouTube, odkryciach uczniów w ramach programu International Astronomical Search Collaboration czy olbrzymiej popularności polskich bram do społecznościowych projektów naukowych zbudowanych na platformie Zooniverse.

Nagrodzony fizyk podziękował również polskim i zagranicznym popularyzatorom nauki z którymi, jak powiedział, miał przyjemność współpracować i od których wiele sie nauczył. Na koniec prof. Mankiewicz wspomniał o kilku nowych, dobrze zapowiadających się inicjatywach, w tym między innymi o Centrum Challengera, którego budowę w Gdańsku obecnie wspiera.

(Jan Pomierny, Astronomia.pl)

Dodano Sobota, 11 sierpień 2012, 04:17 CEST
Ostatnia modyfikacja Środa, 24 kwiecień 2013, 04:20 CEST