Szanowni Państwo. W związku z panującą w Polsce epidemią koronawirusa CFT PAN działa w ograniczonym zakresie. W szczególności do odwołania sekretariat i księgowość CFT PAN pracują zdalnie. Prosimy o kontakt tylko drogą elektroniczną. Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy.

Serge Harcoche and David Wineland otrzymali Nagrode Nobla z fizyki za badania w dziedzinie optyki kwantowej.

Treść

Dave Wineland pracuje w laboratorium NIST, w Boulder (Colorado). Jest pionierem doświadczeń nad kilkoma jonami chłodzonymi w pułapce elektromagnetycznej, zwanej pułpaką Paula. Takie jony daje się na przykład spleść światłem. Można też, przygotować pojedyńczy jon w stanie superpozycji dwóch rozłącznych pakietów, co New York Times nazwał kiedyś: "Fizycy z Boulder umieścili jeden atom jednocześnie w dwóch miejscach".
Serge Haroche pracuje w Ecole Normal Superieure, w Paryżu. Jego najwspanialsze doświadczenia dotyczą przygotowania i nieniszczącej diagnostyki układ złożonych z kilku fotonów. Do niedawna nie tylko trudno było przygotować pojedyńczy foton (udało sie to w 2000 roku nieżyjącemu już Herbertowi Walterowi i właśnie Harocheowi) ale zwłaszcza panowało przekonanie, że pomiar takiego stanu światła musi foton zniszczyć. Haroche pokazał, że jest inaczej i wytworzył kontrolowane stany kilku fotonów diagnozując ich stan i nie niszcząc ich.
Obaj fizycy reprezentują dziedzinę fizyki zwaną optyką kwantową i przyczynili się do postępu informatyki kwantowej.

Dodano Poniedziałek, 29 październik 2012, 08:17 CET
Ostatnia modyfikacja Środa, 24 kwiecień 2013, 04:04 CEST