Szanowni Państwo. W związku z panującą w Polsce epidemią koronawirusa CFT PAN działa w ograniczonym zakresie. W szczególności do odwołania sekretariat i księgowość CFT PAN pracują zdalnie. Prosimy o kontakt tylko drogą elektroniczną. Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy.

Artykuł T. Karpiuk, P. Deuar, P. Bienias, E. Witkowska, K. Pawłowski, M. Gajda, K. Rzążewski i M. Brewczyk, "Spontaneous Solitons in the Thermal Equilibrium of a Quasi-1D Bose Gas"

Treść

Artykuł T. Karpiuk, P. Deuar, P. Bienias, E. Witkowska, K. Pawłowski,
M. Gajda, K. Rzążewski i M. Brewczyk,
"Spontaneous Solitons in the Thermal Equilibrium of a Quasi-1D Bose Gas",
został opublikowany w Phys. Rev. Lett., 109, 205302 (2012)

Więcej

Solitony, to niemal niezniszczalne pakiety falowe, które mogą się rozchodzić w wielu ośrodkach nieliniowych, zwykle jednowymiarowych. W kondensacie Bosego-Einsteina, w wydłużonej w kształcie cygara pułapce obserwowano solitony już od kilkunastu lat. Dotąd ich powstawanie było zawsze wynikiem zewnęrznego zaburzenia działającego na kondensat. W opublikowanej w Physical Review Letters pracy (Phys. Rev. Lett., 109, 205302 (2012)) wykazaliśmy, że takie zewnętrzne działanie jest zbędne. Okazuje się, że w równowadze termodynamicznej, w różnej od zera temperaturze, solitony pojawiają się spontanicznie. W badaniach posłużyliśmy się rozwiniętą przez nas tak zwaną metodą pól klasycznych. Udało się nam wykazać, że te solitony to przejaw tak zwanych wzbudzeń drugiego rodzaju, które odkryto już w 1963 roku w pracach E. Lieba i W. Linigera.

Linki

http://old.cft.edu.pl/...aktualnosci.html#123

Dodano Środa, 14 listopad 2012, 16:00 CET
Ostatnia modyfikacja Środa, 24 kwiecień 2013, 04:02 CEST