Szanowni Państwo. W związku z panującą w Polsce epidemią koronawirusa CFT PAN działa w ograniczonym zakresie. W szczególności do odwołania sekretariat i księgowość CFT PAN pracują zdalnie. Prosimy o kontakt tylko drogą elektroniczną. Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy.

Dr hab. Wojciech Hellwing oraz dr Maciej Bilicki z CFT PAN uzyskali finansowanie w ramach 3-ciej edycji polski-niemieckiego programu bilateralnych badań - BEETHOVEN CLASSIC.

Treść

Logo

Dr hab. Wojciech Hellwing oraz dr Maciej Bilicki z naszego Centrum razem z partnerem z AIP Instytutu Lebnitza w Poczdamie - prof. drem Noamem Libeskindem uzyskali finansowanie dla projektu LUSTRE (Testy grawitacji i ciemnej energii w lokalnym Wszechświecie) w ramach 3-ciej edycji polsko-niemieckiego programu bilateralnych badań - BEETHOVEN CLASSIC.

Treść dodatkowa

Główne cele projektu LUSTRE są związane z największymi otwartymi pytaniami współczesnej nauki. Jednym z nich jest problem znalezienia i wyjaśnienia fizycznego mechanizmu odpowiedzialnego za przyspieszoną ekspansję Wszechświata. Te bezprecedensowo trudne zagadnienia wymagają implementacji i rozwoju najbardziej zaawansowanych i najnowocześniejszych technik związanych symulacjami komputerowymi i analizą danych.

W naszym projekcie chcemy przeprowadzić testy teorii ciemnej energii i grawitacji badając bardzo szczegółowo powstawanie pobliskich nam kosmicznych struktur zamieniając nasz lokalny Wszechświat w kosmiczne laboratorium do badań nad ciemną energią i grawitacją. W szczególności zamierzamy posłużyć się specjalnie zaprojektowanymi symulacjami odtwarzającymi powstawanie pobliskiego Wszechświata w standardowym i alternatywnych teoriach.

Dodano Wtorek, 15 październik 2019, 18:42 CEST
Ostatnia modyfikacja Poniedziałek, 21 październik 2019, 09:12 CEST