Szczegóły seminarium

Nazwa Seminaria robocze kwantowej informacji i komputerów kwantowych
Tytuł Certifying quantum signatures in thermodynamics via contextuality of quantum linear response
Abstract:
We give a general test to certify that the quantum phenomenology in the linear response regime cannot be described by any noncontextual emulator. This allows us to provide the first proof of a quantum signature in the power output of a quantum engine certified against generic classical emulations -- a necessary milestone to prove the conjectured superiority of quantum thermal machines over classical ones. Given the ubiquity of linear response theory, we anticipate that our tools will allow to certify the absence of classical emulators for a wide array of quantum phenomena.

The talk will be based on paper arxiv:2004.01213.
______________________________________________

Zoom meeting details

Topic: Quantum Information and Quantum Computing Working Group

Time: May 07, 2020, 04:00 PM Warsaw

Join Zoom Meeting:
QIQCWG-ZOOM

Meeting ID: 640 279 690
Password: tp4C,;kERx

If you encounter any problems with connecting to the Zoom meeting, please email filip.b.maciejewski@gmail.com directly.

Czas Czwartek, 7 maj 2020, godz. 16:00 CEST Seminarium odbyło się!

Dr Matteo Lostaglio  (ICFO-Institut de Ciencies Fotoniques, The Barcelona Institute of Science and Technology & QuTech, Delft University of Technology)

Organizatorzy Michał Oszmaniec; Filip Maciejewski;