Szczegóły konwersatorium

Nazwa Konwersatorium CFT PAN
Tytuł Cosmology with gravitational-wave observations of compact binaries

The binary neutron star GW170817 with its coincident optical counterpart led to a first "standard siren" measurement of the Hubble constant independent of the cosmological distance ladder. The binary black holes without counterparts slightly improve this measurement by using galaxy catalogues for redshift, following an approach outlined by Schutz. In this talk we describe how compact binaries observed in gravitational waves are standard distance indicators, report the latest results of the gravitational-wave measurement of the Hubble constant by the LIGO-Virgo Collaboration and discuss the prospects of gravitational-wave cosmology over the coming years.

Seminar held online.

Zoom link

Meeting ID: 233 346 745

Password: 032420

Czas Środa, 13 maj 2020, godz. 12:30 CEST Seminarium odbyło się!

Dr Archisman Ghosh  (Lorentz Institute, Leiden University / GRAPPA, University of Amsterdam)

Organizatorzy Maciej Bilicki; Adam Sawicki; Krzysztof Pawłowski; Julius Serbenta;