Szczegóły seminarium

Nazwa Seminaria robocze kwantowej informacji i komputerów kwantowych
Tytuł Complexity in Conformal Field Theories
Abstract:
I will talk about some recent attempts to quantify complexity of quantum states in conformal field theories. The motivation for this program comes from the AdS/CFT correspondence that relates gravity with conformal field theories. After a basic introduction, I will describe a few physical/mathematical questions that may be interesting for more general quantum information and quantum computation audience.

References:
1. P. Caputa, J.M. Magan , Phys. Rev. Lett. 122, 231302 (2019)
2. P. Caputa, N. Kundu, M. Miyaji, T. Takayanagi, and K. Watanabe , JHEP 11 097 (2017)
______________________________________________

Zoom meeting details

Topic: Quantum Information and Quantum Computing Working Group

Time: May 28, 2020, 04:00 PM Warsaw

Join Zoom Meeting:
QIQCWG-ZOOM

Meeting ID: 640 279 690
Password: tp4C,;kERx

If you encounter any problems with connecting to the Zoom meeting, please email filip.b.maciejewski@gmail.com directly.

Czas Czwartek, 28 maj 2020, godz. 16:00 CEST Seminarium odbyło się!

Dr Paweł Caputa  (Faculty of Physics, University of Warsaw, Warsaw, Poland)

Organizatorzy Michał Oszmaniec; Filip Maciejewski;