Linie widmowe w astrofizyce

Mikołaj Grzędzielski wziął udział w konferencji pt. “10th Serbian Conference on Spectral Line Shapes in Astrophysics”, która odbyła się w miejscowości Srebrne Jezero w Serbii, w dniach 15-19 czerwca. Tematem spotkania były metody diagnostyki gazu w rozmaitych obiektach kosmicznych, od Układu Słonecznego, po odległe kwazary, za pomocą badania kształtu i szerokości obserwowanych linii widmowych. Strona interenetowa konferencji znajduje się tutaj.


Posted in Uncategorized by with no comments yet.

Chaos deterministyczny w otoczeniu akreujących czarnych dziur

Praca zatytułowana “Chaotic and stochastic processes in the accretion flows of the black hole X-ray binaries revealed by recurrence analysis”, autorstwa Petry Sukovej, Mikołaja Grzędzielskiego i Agnieszki Janiuk, została wysłana do czasopisma Astronomy and Astrophysics. Preprint wysłanej pracy znajduje się tutaj.


Posted in Uncategorized by with no comments yet.

Dynamika w polu grawitacyjnym czarnej dziury

Petra Sukova jest współautorką rozdziału w książce pt. “Equations of motion in relativistic gravity”, wydanej w tym miesiącu przez wydawnictwo Springer.

Rozdział pt. “On Geodesic Dynamics in Deformed Black-Hole Fields” napisała razem z Oldrichem Semerakiem. Książkę można znaleźć pod tym linkiem.


Posted in Uncategorized by with no comments yet.