Superkomputer Okeanos wystartował

W dniu 20. czerwca br wzięliśmy udział w sesji poświęconej prezentacji wstępnych wyników obliczeń prowadzonych w ramach programu “Early Science”, zorganizowanej w nowo otwartym Centrum Technologii ICM. Od niedawna, do modelowania zderzeń podwójnych czarnych dziur oraz procesu akrecji gazu na czarną dziurę i powstających w nim fal uderzeniowych, nasz zespół może korzystać z superkomputera Okeanos. Jest to maszyna typu Cray XC40, złożona z ponad tysiąca 24-rdzeniowych węzłów. Więcej  informacji na jego temat można znaleźć tutaj.

Na zdjęciu poniżej: Petra, Agnieszka i Szymon, a w tle Okeanos.

IMG_20160620_160249989_TOP


Posted in Uncategorized by with no comments yet.

Wniosek grantowy wysłany do NCN

Mikołaj Grzędzielski złożył wniosek grantowy w konkursie “Preludium” Narodowego Centrum Nauki, przeznaczonym dla początkujących naukowców. Tematem projektu Mikołaja, przygotowanego pod opieką prof. Agnieszki Janiuk, jest badanie mechanizmu lepkości w dyskach akrecyjnych. Trzymamy kciuki!

accretion


Posted in Uncategorized by with no comments yet.

Spotkanie X-IFU

W dniach 23-25 maja, Agnieszka Janiuk wzięła udział w trzecim spotkaniu Konsorcjum X-IFU, jako członek Rady Naukowej tego instrumentu. Spotkanie odbyło się w Holenderskim Centrum Badań Kosmicznych w Utrechcie. X-IFU to skrót od X-ray Integral Field Unit, zaś instrument zostanie umieszczony na pokładzie satelity rentgenowskiego Athena, budowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną.

black_hole_feedback_atz2


Posted in Uncategorized by with no comments yet.