Superkomputer Okeanos wystartował
W dniu 20. czerwca br wzięliśmy udział w sesji poświęconej prezentacji wstępnych wyników obliczeń prowadzonych w ramach programu “Early Science”, zorganizowanej w nowo otwartym Centrum Technologii ICM. Od niedawna, do modelowania zderzeń podwójnych czarnych dziur oraz procesu akrecji gazu na czarną dziurę i powstających w nim fal uderzeniowych, nasz zespół może korzystać z superkomputera Okeanos. Jest to maszyna typu Cray XC40, złożona z ponad tysiąca 24-rdzeniowych węzłów. Więcej informacji na jego temat można znaleźć tutaj.
Na zdjęciu poniżej: Petra, Agnieszka i Szymon, a w tle Okeanos.
Posted in Uncategorized by admin with no comments yet.
Wniosek grantowy wysłany do NCN
Mikołaj Grzędzielski złożył wniosek grantowy w konkursie “Preludium” Narodowego Centrum Nauki, przeznaczonym dla początkujących naukowców. Tematem projektu Mikołaja, przygotowanego pod opieką prof. Agnieszki Janiuk, jest badanie mechanizmu lepkości w dyskach akrecyjnych. Trzymamy kciuki!
Posted in Uncategorized by admin with no comments yet.
Spotkanie X-IFU
W dniach 23-25 maja, Agnieszka Janiuk wzięła udział w trzecim spotkaniu Konsorcjum X-IFU, jako członek Rady Naukowej tego instrumentu. Spotkanie odbyło się w Holenderskim Centrum Badań Kosmicznych w Utrechcie. X-IFU to skrót od X-ray Integral Field Unit, zaś instrument zostanie umieszczony na pokładzie satelity rentgenowskiego Athena, budowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną.
Posted in Uncategorized by admin with no comments yet.