Seminarium we Wrocławiu

18 grudnia Mikołaj Grzędzielsi pprzedsatwił seminarium w Instytucie Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Tematyka jego referatu zawuerała głwne wyniki ukończonej właśnie rozprawy doktorskiej, m.in. wyznnaczenie masy czarnej dziury w Ultrajasnym źródłe rentgenowskim, HLX-1.


Posted in Uncategorized by with no comments yet.

Deciphering the Violent Universe

W dniach 11-15 grudnia 2017, w Playa del Carmen w Meksyku odbyła się konferencja poświęcona astrofizyce wysokich energii pt. “Deciphering the Violent Universe”. Ponad 150 naukowców z całego świata dyskutowało na temat najnowszych odkryć związanych z gwiazdami zwartymi, zlewaniem się gwiazd neutronowych, błyskami gamma, super- i kilonowymi. Organizatorami konferencji byli Fabio de Colle i Diego Lopez-Camara z Uniwersytetu UNAM, a zjazd odbył się pod opieką Meksykańskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Strona internetowa konferencji i jej program znajduje się pod tym linkiem.

Badania naszego zespołu, związane z modelowaniem rozbłysków gamma, akrecji na czarną dziurę w ich “silnikach”, wyrzutami dżetów i nukleosyntezą pierwiastków, przedstawiła w zaproszonym wykładzie prof. Agnieszka Janiuk.

Poniżej zdjęcie grupowe z wycieczki do historycznego miasta Majów, Tulum.

Photo Dec 13, 3 44 18 PM


Posted in Uncategorized by with no comments yet.

Wizyta w Pradze

Od 27.11 do 01.12, Ishika Palit i Agnieszka Janiuk przebywały z wizytą naukową w Instytucie Astronomii Czeskiej Akademii Nauk. Celem wizyty była kontynuacja współpracy z Petrą Sukową na temat modelowania fal uderzeniowych w relatywistycznych przepływach akrecyjnych na czarne dziury. Ponadto Agnieszka Janiuk przedstawiła seminarium na temat “Accretion flows in the collapsing massive stars”.

IMG_20171130_132503147


Posted in Uncategorized by with no comments yet.