Wizyta prof. Antonuccio-Delogu w CFT PAN

W dniach 7-28 stycznia, mieliśmy przyjemność gościć w CFT profesora Vincenzo Antonuccio-Delogu, z Obserwatorium Astronomicznego oraz instytutu INAF w Catanii (Włochy). Prof. Antonuccio jest specjalistą w dziedzinie procesów związanych z emisją i propagacją relatywistycznych dżetów, wyrzucanych z okolic centrów aktywnych galaktyk. Nasza współpraca i dyskusje dotyczyły zagadnień i modelowania sprzężenia między dżetem a galaktyką macierzystą, oraz jego wpływem na aktywność centralnej czarnej dziury. Vincenzo Antonuccio wygłosił w naszym instytucie Konwersatorium środowe, które wkrótce powinno być dostępne na kanale youtube.

VAD_22oct2013


Posted in Uncategorized by with no comments yet.

Artykuł o produkcji dżetów w krótkich błyskach gamma ukaże się w ApJ

Artykuł pt. “The MRI imprint on the Short GRB jets” autorstwa Kostasa Sapountzisa i Agnieszki Janiuk został przyjęty do druku w Astrophysical Journal. Praca nasza szczegółowo przedstawia obecność turbulencji magnetorotacyjnej w obrębie dysku akrecyjnego i jej wpływ na minimalną skalę zmienności czasowej dżetu, powstałego wskutek akrecji na czarną dziurę. Obiekt ten został utworzony po zlaniu się dwóch gwiazd neutronowych, i przejściowym etapie supermasywnej gwiazdy neutronowej, która zachowała specyficzną w naszej symulacji konfigurację pola magnetycznego. Zmienność dżetu analizujemy dzięki wyznaczeniu asymptotycznej wartości czynnika Lorentza, zdefinowanego jako stosunek strumienia całkowitej dostępnej energii (termicznej i Poyntinga) do strumienia masy. Preprint artykułu znajduje się pod tym linkiem.

 

mu_compare.


Posted in Uncategorized by with no comments yet.

Wizytujący stażysta w naszym zespole

Od stycznia 2019, do naszego zespołu dołączył nowy wizytujący stażysta, przyjęty w ramach Umowy o Mobilności naukowców, finansowanej ze środków Unii Europejskiej.

Dr Martin Kolos, z Uniwersytetu w Opawie na Słowacji, będzie pracował w grupie astrofizycznej CFT nad symulacjami numerycznymi nieosiowo-symetrycznych przepływów akrecyjnych na czarne dziury.


Posted in Uncategorized by with no comments yet.