12 spotkanie Konsorcjum X-IFU

W dniach 2-6 listopada, odbyło się  12-te spotkanie Konsorcjum X-IFU. Zostało ono zorganizowane w formie wirtualnej, na platformie ZOOM. Harmonogram spotkania obejmował trzy sesje plenarne, w których przedstawiono referaty naukowe związane z tematyką astrofizyki wysokich energii, oraz raporty na temat inżynierii systemu budowanego detektora X-IFU na pokładzie satelity Athena. W ramach sesji równoległych, odbyły się spotkania zespołów roboczych XSAT (Doradczy Zespół Naukowy), XISC (Centrum Naukowe Instrumentu) oraz XCAT (Zespół Kalibracyjny).

W konferencji wzięło udział ponad 120 uczestników.


Posted in Uncategorized by with no comments yet.

Konferencja RAGTime w Opawie (zdalna)

W dniach 19-23 października, uczestniczyliśmy w 22-giej konferencji z serii RAGTime zorganizowanej przez naszych kolegów z Uniwersytetu w Opawie. Tym razem, spotkanie odbyło się w formie zdalnej. Było też okazją do uczczenia 70-tych urodzin pofesora Zdenka Stuchlika.

Grupa astrofizyczna z CFT zaprezentowała wyniki swoich ostatnich prac. Dotyczyły one modelowania relatywisycznych dżetów (Bestin James), rozkręcania czarnej dziury podczas kolapsu gwiazdy (Agnieszka Janiuk) oraz akrecji z wiatru w układzie Cygnus X-1 (Ishika Palit). Wszystkie wystąpienia konferencyjne zostały nagrane przez organizatorów i są dostępne na kanale youtube pod tym linkiem .

fig2a(1)


Posted in Uncategorized by with no comments yet.